Kb. 500.000 Ft+ ÁFA áron lehet most MAP/DAP műtrágyákat beszerezni...
Cukorrépa Bakter
HÍRLEVÉL – 100% szakma

Kell-e foszfor műtrágyát kijuttatnom?

Kell-e foszfor műtrágyát kijuttatnom?

Kb. 500.000 Ft+ ÁFA áron lehet most MAP/DAP műtrágyákat beszerezni. Ez a leghatékonyabb foszfor pótlás a talajunk számára. Ez még egy-két éve a harmada volt csak, így érdemes jól körbejárni, hogy mikor és mennyi foszfort érdemes kiszórnunk.

A növények foszfor igénye

Miért is kell foszfor a talajba?

A talajnak nem kell foszfor, a növénynek kell. Azért adjuk a talajba a foszfort, mert a növény levelén keresztül nem lehetséges ezt teljes mennyiségben pótolni. Két fázis van, ahol a növények foszfor igénye jelentősen megugrik:

Gyökeresedés. Ekkor építi fel a növény a gyökérrendszerét, ami – jobb esetben – akkora, mint a nagy föld feletti rész. Ha kisebb akkor nem tud elég vizet és tápanyagot felvenni. Ha nagyobb, akkor az nagy stabilitást, stressz ellenállóságot ad a növénynek. Nem véletlenül a kulcs mondata Dr. Dobos Endrének, hogy „A Gazdálkodók elsődleges feladata a gyökér tömeg növelése!”

Virágzás. Tudjuk, hogy az ember esetében is az anyaméhben felnövekvő kis embrió nagy mennyiségű energiát vesz magához. Nincs ez másképpen a növények esetében sem.

Fel tudja venni a talajból a növény a szükséges foszfort a gyökeresedéshez?

Ez több tényezőtől függ, amiben az első, hogy mennyi van benne? Nézzük meg, hogy mit olvashatunk ki a talajvizsgálati eredményekből.

    • Általánosságban azt mondhatjuk, hogy 50 ppm alatti talajokat igen gyenge talajoknak tekintjük. Ez azt jelenti, hogy 1 kg talajban 50 mg foszfort tudott a talajvizsgálat során alkalmazott oldószer (ammónium-laktát AL) kioldani.
    • A talajvizsgálatok 30 cm mélységben történnek, így egy hektáron ez 10.000 nm2 X 0,3 m = 3.000 m3 vagyis háromezer köbméter föld.  
    • Ha a talajunk átlagos fajsúlyát 1,3-nak vesszük, akkor ez a 3.000 köbméter talaj 3.900 kg
    • Ha 1 kg talajban 50 mg foszfort vettünk példaként, akkor 3.900 kg talajban ez 195 kg foszfort jelent
    • Vagyis egy igen gyenge (50 ppm) talajban is van 195 kg foszfor 30 cm-es mélységben!

Mennyi foszfor kell a növényeknek?

Őszi búza
  • Őszi búza esetében, ha ~4,5 kg/t foszfort vesz ki a növény a szemmel, akkor ez egy 8 tonnás termés esetén 36 kg/ha foszfor
  • Vagyis a fenti példában levezetett igen gyenge foszfor ellátottságú (50 ppm) talajban lévő 195 kg foszfor 5,4 évig tudja biztosítani a búza számára a foszfort!
  • Valójában még tovább, mert a talajban nem csak 30 cm-ig van foszfor és gyökér, hanem a gyökér jobb esetben lemehet akár 1,5 méter mélyre is!

Ez azt jelenti, hogy nem kell foszfor műtrágyát kiadni?

  • Nem jelenti azt, mert ha csökkentjük a talajunk foszfor készletét, akkor azzal romlik a minősége. Vagyis a következő években ezt a kivett mennyiséget „illik vissza tenni”. Ne adjuk át a talajunkat rosszabb állapotban az utánunk jövő nemzedéknek! Egy hűtőből se tudjuk mindig csak kivenni a tojásokat, mert előbb utóbb az elfogy.
  • Ez azt jelenti, hogy valójában nem azért gyökeresedik jól a növényünk, mert előtte ősszel foszfor műtrágyát adtunk neki, hanem azért, mert a talajban már ott lévő foszfort fel tudta venni!
A foszfor felvehetősége

Mitől is függ a foszfor felvehetősége?

01. A talaj pH-ja
Első helyen kell megemlíteni a talaj pH-ját.
 
A talajból a foszfor 6-7 közötti pH esetén tudja a legjobban felvenni a foszfort.
Ahogy csökken a talaj pH-ja, úgy kötődik le több és több foszfor először aluminiummal, majd vassal felvehetetlen formában.
 
Magas lúgos pH esetében ugyan ez játszódik le a kalciummal. Vagyis hiába számoltunk ki 195 kg/ha foszfort a talajunkban még igen gyenge 50 ppm esetén is, ha a talajunk pH-ja pl. 5 alatti, úgy már ez a mennyiség a teljesnek csak a töredéke!
02. A talaj hőmérséklete
A másik fontos tényező, ami a foszfor felvehetőséget befolyásolja az a talaj hőmérséklete.
 
A talajból a foszfort valójában a talaj mikroorganizmusai teszik felvehetővé.
 
Ezek a hasznos gombák és főleg baktériumok 10 fokos talaj hőmérséklettől kezdenek éledezni. Az optimumuk 20-28 fok. Így érthető, hogy 10 fok alatti talajban a foszfor felvehetősége szinte nulla. Ezért szükséges hideg talajban a maghoz strater mikrogranulátumot, vagy folyékony starter foszfor műtrágyát adagolni.  
Összegzés
  • Ha csak nem homoktalajon gazdálkodik, akkor abban mindig van annyi foszfor, ami a növényének egy átlagos terméshez kell
  • Ami miatt ez mégse felvehető a növénye gyökere számára, mert
    • Nem 6-7 tartományba esik a talaj pH-ja
    • Hideg talajba veti a magot, ahol még nincs felvehető foszfor
    • Nincs megfelelő talajélet, ami a talajban lévő foszfort felvehetővé tenné! Talán ez az utóbbi a legfontosabb, mert ha növeli a talaja humusz tartalmát, akkor az puffereli a pH, sötétíti a talaj színét, vagyis melegebb lesz és több talajélet lesz benne!
  • Ha betakarította a termést, és ki tudja számolni hány kg tápanyagot vitt le, akkor azt előbb utóbb illik vissza tenni

Megoldások

  • Javítsa a talaj a pH-ját! Törekedjen a 6-7 közötti pH-ra. Meszező anyagok használata. Ne dőljön be a csodaszereknek, ahol pár 100 kg képes akár 1 pH-t is emelni!
  • Kerülje a hideg talajba (10 fok alatt) vetést, vagy adagoljon a vetéssel egy menetben foszfort (mikro starter vagy folyékony) a maghoz
  • Növelje a talaja humusz tartalmát. Ami nem ugyanaz sajnos, mint a szervesanyag. A lehullott szár és levél szervesanyag, de nem humusz!

A növénytermesztés az egyik, ha nem a legösszetettebb hivatás a világon. Keresse a Danuba szaktanácsadóját, hogy segíthessünk Önnek a talaja vitalitásának fokozásában, és a növénye táplálásában, valamint erősítésében!

2022-es termékkatalógusunk online is megtekinthető:

Cukorrépa Bakter
Cukorrépa Bakter
Cukorrépa Bakter
kattintson ide és nyissa meg a böngészőjében

Kovács László u. 57, Szentendre, Pest 2000, Hungary kapcsolat@danuba.hu


Leiratkozás | Feliratkozás kezelése |